Declarațiile premierului Ludovic Orban care a anunțat amânarea creșterii salariilor profesorilor din cauza crizei economice i-au revoltat pe profesorii prahoveni.
"E ca într-o familie – când îți scad veniturile și abia mai ai bani de mâncare, de plata chiriei, nu te duci să-ți bei banii la cârciumă", a fost afirmația lui Ludovic Orban care a șocat cadrele didactice din întreaga țară.
Liderul Sindicatului "Școala Prahovei", Ionuț Duță, a reacționat pe pagina sa de socializare: "Jignire mai mare și umilință mai dureroasă nu cred că am auzit vreodată. Asta în timp ce toți profesorii nu au concediu de odihnă și toți ne străduim să ne încadrăm în scenariul semaforului (verde, galben. roșu)".