Astăzi, în jurul orelor 15.20, o patrulă de jandarmi din cadrul I.J.J. Prahova a depistat pe raza localității Florești un bărbat are nu purta mască de protecție, iar în urma verificărilor s-a constatat faptul că acesta nu respecta nici măsura carantinării la domiciliu.
Bărbatul a fost amendat cu 500 de lei, pentru încălcarea prevederilor privind portul măștii de protecție în toate spațiile publice închise sau deschise. Mai mult decât atât, i s-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor, pentru faptul ca a părăsit locația de carantină înainte de expirarea perioadei dispuse de DSP Prahova, respectiv 21 noiembrie 2020.
Potrivit IJJ Prahova, bărbatul se întorsese dintr-o zonă roșie și era obligat să stea în carantină la domiciliu.