Când începe, la Ploiești, încasarea taxelor și impozitelor locale majorate

Când începe, la Ploiești, încasarea taxelor și impozitelor locale majorate

Primăria municipiului Ploiești, prin Serviciul Public Finanțe Locale, anunță programul de lucru și calendarul privind încasarea taxelor și impozitelor locale aferente anului 2026, care au fost majorate cu aproape 80% pentru clădirile aparținând persoanelor fizice!

Astfel, în data de 5 ianuarie 2026, SPFL va avea program cu publicul în intervalul 08:00 – 16:30, însă în această zi nu se vor încasa impozite și taxe locale. Cetățenii vor putea depune declarații fiscale, vor fi eliberate certificate de atestare fiscală, iar la ghișee se vor încasa doar amenzi. În zilele de 6 și 7 ianuarie 2026, programul de încasare a impozitelor și taxelor locale va fi închis.

Încasarea propriu-zisă a impozitelor și taxelor locale pentru anul 2026 va începe joi, 8 ianuarie 2026, de la ora 08:00, când ghișeele vor reveni la programul normal de lucru pentru acest tip de operațiuni.

La Ploiești, în afara creșterii de aproape 80% a impozitelor pentru clădirile deținute de persoanele fizice, pentru terenuri (persoane fizice și juridice), impozitul se mărește cu 5,6%, corespunzător ratei inflației.

Din acest an, impozitul pe autoturisme va ține cont și de norma de poluare, iar autoturismele sub 1600 cmc vor avea impozitul majorat cu aproximativ 30%. Pentru autoturismele hibride, reducerea maximă a impozitului scade de la 70% la 30%, doar autoturismele hibride cu emisii sub 50 mg/km mai pot beneficia de această reducere maximă de 70%.

 


Tipărire