Petre Daea, ministrul Agriculturii, față în față cu fermierii și primarii prahoveni

Petre Daea, ministrul Agriculturii, față în față cu fermierii și primarii prahoveni

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, s-a aflat, marți, 28 februarie, la Ploiești, pentru o serie de întâlniri cu fermierii prahoveni, dar și cu primarii de comune din județul Prahova. Deși, într-o primă fază, în program s-au aflat participarea la ”Caravana cunoașterii”, în cadrul căreia sunt organizate evenimente de prezentare a noilor finanțări destinate fermierilor, și o întâlnire - la sediul Camerei de Comerț și Industrie Prahova - cu reprezentanții firmelor din zona viniviticolă a Prahovei, Petre Daea a luat parte și la întrunirea primarilor de comune - Adunarea generală a Asociației Comunelor din România - Filiala Prahova.

În cadrul ”Caravanei cunoașterii”, organizată la Hotel Central din Ploiești, la întâlnirea cu ministrul Petre Daea și cu reprezentanți ai AFIR au fost prezenți zeci de fermieri, interesați de perspectivele oferite de actualul cadru de programare al Politicii Agricole Comune din perioada 2023-2027, oficialii guvernamentali clarificând toate solicitările venite din partea celor prezenți la conferință.

Prezent la întâlnirea reprezentanților Ministerului Agriculturii și ai instituțiilor subordonate din județul Prahova, Bogdan Toader, președintele PSD Prahova, a apreciat interesul fermierilor pentru ”Caravana cunoașterii”: ”M-a bucurat interesul pe care l-au arătat fermierii prahoveni, beneficiari ai fondurilor europene sau aspiranți la obținerea unor finanțări destinate mediului rural, pentru vizita domnului ministru al Agriculturii, Petre Daea, în cadrul ”Caravanei Cunoașterii”, conferința privind ”Planul Național Strategic 2023-2027”, care a ajuns astăzi și la Ploiești. Agricultura României trebuie să aibă parte de stabilitate, este nevoie ca fermierii să știe că măsurile Guvernului și implementarea proiectelor cu finanțare europeană le vin în ajutor și merită să aibă încredere în deciziile pe care le ia un ministru precum domnul Daea. Un ministru care apără agricultura românească și, implicit, pe românii care merită să consume produsele ieșite pe poarta fermelor din țara noastră!”, a transmis președintele PSD Prahova, după eveniment.

 

 

 

Tipărire