Doi parlamentari AUR - deputatul Valeriu Munteanu și senatorul Petrișor-Gabriel Peiu - au depus la Senat o propunere legislativă prin care vor ca elaborarea și actualizarea strategiilor naționale, a planurilor naționale de acțiune și a unor documente strategice de politici publice să fie realizate exclusiv de structurile de specialitate ale administrației publice.
Inițiatorii susțin că ministerele dispun deja de personal specializat și de structuri dedicate elaborării politicilor publice, strategiilor și proiectelor de acte normative. În opinia parlamentarilor AUR, contractarea unor firme private sau organizații neguvernamentale pentru redactarea unor astfel de documente poate duce la cheltuirea de două ori a banilor publici pentru activități similare.
Contract de 373.600 de lei pentru Strategia privind biodiversitatea, dat de Ministerul Mediului unor firme de consultanță
Unul dintre exemplele invocate în expunerea de motive este Strategia națională și Planul de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030.
Potrivit documentului transmis Senatului, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a atribuit, în septembrie 2025, un contract în valoare de 373.600 de lei, fără TVA, unei asocieri formate din firme private și un ONG.
Parlamentarii AUR susțin că, în același timp, Direcția Biodiversitate din minister avea 13 posturi ocupate, cu atribuții care includ elaborarea politicilor publice, raportarea către instituțiile europene, gestionarea procedurilor de infringement, administrarea problematicii ariilor protejate și pregătirea proiectelor de acte normative.
Inițiatorii afirmă că specialiștii din minister au analizat ulterior documentul și au operat modificări importante, considerând că acest lucru ridică semne de întrebare cu privire la necesitatea externalizării redactării inițiale.
Strategiile naționale, elaborate exclusiv de instituțiile publice
Potrivit proiectului, elaborarea, redactarea și actualizarea strategiilor naționale, a planurilor naționale de acțiune și a documentelor strategice de politici publice ar urma să fie realizate exclusiv de personalul de specialitate din ministere și din instituțiile aflate în subordinea sau coordonarea acestora.
Propunerea interzice atribuirea unor contracte de servicii, consultanță sau studii care au ca obiect principal elaborarea ori actualizarea acestor documente. Regula s-ar aplica indiferent dacă finanțarea provine de la bugetul de stat, din fonduri europene sau din alte surse publice.
Ar rămâne permise, însă, contractele pentru colectarea de date, inventarieri sau analize științifice, cu condiția ca rezultatele acestora să nu constituie textul de bază al strategiei. Ministerul ar păstra responsabilitatea pentru coordonarea, validarea și asumarea documentului final.
Restricții pentru firmele și ONG-urile de consultanță
Proiectul prevede și reguli privind conflictul de interese. Astfel, firmele, asocierile sau ONG-urile în care sunt asociați, administratori, angajați ori colaboratori persoane care au ocupat, în ultimii cinci ani, funcții de conducere, de consiliere sau de specialitate în ministerul care atribuie contractul nu ar mai putea primi astfel de contracte de consultanță.
Contractele încheiate cu încălcarea prevederilor propuse ar fi lovite de nulitate absolută. În același timp, ordonatorul principal de credite, precum și persoanele care au avizat procedura sau au semnat contractul, ar putea răspunde patrimonial și disciplinar.
Inițiatorii propun și efectuarea unui control anual de către Curtea de Conturi privind respectarea noilor reguli în ministerele care au elaborat sau actualizat strategii naționale ori planuri naționale de acțiune în ultimii trei ani.