Guvernul Veștea a căzut la votul din Parlament

Guvernul Veștea a căzut la votul din Parlament
Image
Image

Echipa Veștea a căzut la votul din Parlament, desfășurat luni seară.

Adrian Veștea, premierul desemnat să formeze un nou guvern, a declarat, vizibil dezamăgit, la încheierea votului din Parlament: ”Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă si am considerat că este necesar să răspund la această nominalizare, care îmi pare rău că nu s-a materializat”.

De altfel, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat chiar înainte de finalul votului că România se află mai aproape de alegerile anticipate.

Următorul pas: președintele Nicușor Dan va avea dreptul să facă o nouă nominalizare.