Echipa Veștea a căzut la votul din Parlament, desfășurat luni seară.
Adrian Veștea, premierul desemnat să formeze un nou guvern, a declarat, vizibil dezamăgit, la încheierea votului din Parlament: ”Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă si am considerat că este necesar să răspund la această nominalizare, care îmi pare rău că nu s-a materializat”.
De altfel, președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat chiar înainte de finalul votului că România se află mai aproape de alegerile anticipate.
Următorul pas: președintele Nicușor Dan va avea dreptul să facă o nouă nominalizare.