Basculantă plină-ochi cu parbrize sparte, ”interceptată” de Garda de Mediu, la Strejnic

Basculantă plină-ochi cu parbrize sparte, ”interceptată” de Garda de Mediu, la Strejnic
Image
Image
Marți dimineață, în cadrul unei acţiuni coordonate de comisarul general adj. al Gărzii Naţionale de Mediu, Florin Bănică, o echipă de comisari de la Comisariatului General, împreună cu Jandarmi din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi “Matei Basarab” din Ploiești, a fost surprins în trafic în zona Strejnic din județul Prahova, în imediata apropiere a drumului DN1A, un autocamion ce transporta parbrize ce urmau a fi eliminate în locuri neautorizate. Autospeciala a fost observată în jurul orei 5 dimineaţa şi urmărită până la locul unde urma să descarce deşeurile. În urma verificării s-a constat faptul că transportatorul nu deținea niciun document de transport deşeuri, fapt pentru care a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 30.000 lei, iar ca sancțiune complementară s-a dispus confiscarea autocamionului. Din declarațiile conducătorului auto, deșeurile de parbriz au fost ridicate din București, de la un operator economic care desfășoară activități de înlocuire parbrize. Totodată, a fost demarată o acțiune de inspecție și control inopinat la operatorul economic, generatorul deșeurilor, transmit reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu. (sursa foto: Garda Națională de Mediu)