Reprezentanții IPJ Prahova au venit cu detalii în legătură cu accidentul feroviar produs lângă Gara de Vest din Ploiești. Conform purtătorului de cuvânt al Poliției prahovene, în jurul orei 18:10, polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova au fost sesizați prin apel de 112 despre producerea unui accident petrecut pe calea ferată. Din primele verificări, se pare că o femeie de 65 de ani care se deplasa pe marginea căii ferate, ar fi intrat în gabaritul căii și a fost acroșată de un tren privat, care se deplasa pe direcția Ploiești-Slănic. În urma evenimentul, femeia a fost transportată la spital, conștientă.
Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor care au dus la producerea accidentului. Circulația feroviară se desfășoară în condiții normale.