Un nou focar de coronavirus în județul Prahova, la un centru de plasament aflat în subordinea DGASPC Prahova, din Vălenii de Munte.
Potrivit informațiilor oficiale, au fost testati 45 de copii din centru, 22 de rezultate fiind pozitive iar 20 negative. Pentru alte trei teste se așteaptă rezultatele. Din randul personalului, dintre cei 52 de angajati testati, din cele 11 rezultate primite până în prezent, dintre care unul este pozitiv.
Copiii, care au între 8 și 17 ani, vor fi dusi pentru evaluare la Spitalul din Câmpina si, în funcție de starea de sănătate a acestora, se va decide izolare în spital sau la centrul de plasamant. În cazul celor care vor reveni la centru, vor fi monitorizați zilnic de un medic pediatru.