Două noi focare de coronavirus, în centre de îngrijire adulți din Prahova

Două noi focare de coronavirus, în centre de îngrijire adulți din Prahova
Image
Image

Conform DSP Prahova, au fost identificate două focare în cadrul a două centre medico-sociale, de pe raza județului. La unul dintre ele, au fost confirmate șapte persoane (trei beneficiari dintr-un total de 15 și patru angajați dintr-un total de 19). Măsurile dispuse în acest caz: izolarea beneficiarilor în centru de îngrijire și a personalului infectat, fi la domiciliu, fie la spital, după caz, carantinarea contacților direcți, retestarea, pe parcursul săptămânii viitoare, atât a beneficiarilor, cât și a angajaților, dezinfecția unității. La cel de-al doilea centru, 15 beneficiari dintre cei 48 internați au avut teste pozitive. Aceștia au fost izolați în unități spitalicești, a fost realizată dezinfecția spațiului, iar săptămâna viitoare vor fi retestați toți beneficiarii și angajații de aici.

Potrivit surselor noastre, unul dintre centre este privat, iar cel de-al doilea - din cadrul DGASPC Prahova.

În aceste tipuri de unități care se ocupă de îngrijirea persoanelor adulte, începând cu luna aprilie, au fost realizate testări periodice în rândul personalului și beneficiarilor, tocmai pentru a fi preîntâmpinate astfel de situații.