Un pieton care traversa regulamentar, pe trecerea de pietoni, a ajuns la spital în această după-amiază după ce un șofer în vârstă de 69 de ani care se deplasa pe DN1A, în Blejoi, din direcția Ploiești către Brașov, pe banda 1, nu i-a acordat prioritate pe marcajul pietonal.
În urma accidentului rutier, pietonul, un bărbat de 54 de ani, a fost transportat la spital. Rezultatul testării cu aparatul etilotest a fost negativ în cazul conducătorului auto. Pietonul nu a putut fi testat la fața locului, urmând să i se recolteze probe biologice de sânge, la unitatea medicală.