Mama gemenilor decedați după ce au căzut de la etajul 10 a fost decăzută din drepturile părintești. Sentința se referă la al treilea copil al femeii

Mama gemenilor decedați după ce au căzut de la etajul 10 a fost decăzută din drepturile părintești. Sentința se referă la al treilea copil al femeii

Andreea Vizu, mama gemenilor care au murit după ce au căzut de la etajul 10 al unui bloc din municipiul Ploiești, în vara anului 2021, a fost decăzută din drepturile părintești în ceea ce-l privește pe cel de-al treilea copil al său, un băiețel de cinci ani. Magistrații Judecătoriei Ploiești au dispus, astăzi, 9 februarie, decăderea în totalitate din exercițiul drepturilor părintești, iar drepturile și obligațiile părintești față de minor și bunurile sale se vor exercita de către tatăl minorului. Sentința este dată cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare.

Tragedia care s-a petrecut în seara de 11 august, pe Bulevardul Republicii din Ploiești, a stârnit un val de reacții negative din partea majorității internauților la adresa femeii care se afla în altă cameră și era live pe Facebook, alături de cel de-al treilea copil al său, băiețelul pentru care se cere acum decăderea din drepturi a mamei, în timp ce micuții gemeni de numai doi ani zăceau pe trotuarul din fața blocului.
Ulterior, în săptămânile care au urmat, atât mama micuților morți, cât și prietena ei, care se afla, de asemenea, în apartament în momentul producerii nenorocirii, au fost invitate și au participat la nenumărate emisiuni de televiziune, în care și-au povestit variantele referitoare la seara fatidică.


Tipărire