Acțiune rutieră amplă în Prahova: polițiștii vizează abaterile pietonilor, pentru reducerea accidentelor

Acțiune rutieră amplă în Prahova: polițiștii vizează abaterile pietonilor, pentru reducerea accidentelor

Polițiștii Serviciului Rutier Prahova desfășoară, vineri, 5 decembrie, o acțiune preventiv-reactivă pe întreg teritoriul județului, cu scopul reducerii accidentelor rutiere în care sunt implicați pietoni. Echipajele sunt prezente în zonele considerate cu risc ridicat, vizând în special traversările neregulamentare și deplasarea pietonilor pe partea carosabilă.

Potrivit autorităților, demersul urmărește responsabilizarea tuturor participanților la trafic și sancționarea rapidă a comportamentelor care pot genera situații periculoase. Polițiștii acționează atât în dispozitive vizibile, cât și în sistem integrat, pentru a preveni evenimentele grave.

Statisticile rutiere, îngrijorătoare

Datele Inspectoratului Județean de Poliție Prahova arată că, în primele 11 luni ale anului 2025, pe fondul abaterilor comise de pietoni s-au produs 75 de accidente rutiere grave. Acestea au avut consecințe dramatice: 11 persoane și-au pierdut viața, 5 au fost rănite grav, iar alte 62 au suferit răni ușoare.

Pentru a diminua numărul victimelor, polițiștii prahoveni au derulat, pe parcursul acestui an, numeroase activități preventive, vizând în special zonele unde se înregistrează cele mai multe incidente.

În luna noiembrie, în urma controalelor, oamenii legii au aplicat peste 570 de sancțiuni contravenționale pietonilor care nu respectau regulile de circulație. În cazurile în care situația a permis, polițiștii au optat pentru avertisment, reamintind că obiectivul principal este prevenirea accidentelor, nu sancționarea în sine.

Acțiunile polițiștilor rutieri continuă pe tot parcursul zilei, iar conducătorii auto și pietonii sunt îndemnați să manifeste atenție sporită și să respecte regulile de circulație pentru a evita tragediile.


Tipărire