24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor. Românii care vor să ajungă în această zi la munte, pe Valea Prahovei sau spre Brașov, sărbătoresc Mica Unire în trafic, pe DN1. Cel puțin aceasta era situația la primele ore ale dimineții, când coloana de mașini era deja formată în zonele bine-cunoscute: Nistorești și Comarnic. Până la finalizarea lucrărilor la centura Comarnic, preconizată pentru sfârșitul acestui an, DN1 va rămâne, în zona respectivă, cea mai mare parcare din România.
Update ora 11.00:
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că la această oră (11:00), sunt valori de trafic ridicate pe DN 1 Ploiești - Brașov, unde se circulă în coloană între localitățile Breaza de Jos și Comarnic, pe sensul dinspre București către Brașov. De asemenea, este semnalată aglomerație și pe raza stațiunilor Bușteni și Predeal, pe ambele sensuri de deplasare.
Sfătuim șoferii să circule cu atenție în aceste condiții de aglomerație, să păstreze în mers o distanță de siguranță între autovehicule, să evite manevrele periculoase, în special depășirea coloanelor de autovehicule, să respecte indicațiile polițiștilor rutieri prezenți la fața locului și să acceseze aplicațiile de telefon pentru stabilirea celui mai rapid traseu, luând în calcul folosirea rutelor alternative!
Pentru DN 1 București - Ploiești - Brașov, pot fi folosite ca rute alternative următoarele artere rutiere:
- București - Autostrada A3 - Ploiești - Cheia - DN 1A - Brașov;
- București - Autostrada A1 - Pitești - Câmpulung - DN 73 - Râșnov;
- București - DN 71 - Târgoviște - DN 72A - Câmpulung - DN 73 - Râșnov;
- București - Târgoviște - DN 71 Sinaia.
(foto Info Trafic Prahova/ Razvan Cotei)