Rata de infectare cu coronavirus a explodat la Ploiești! Ne paște carantina!

Rata de infectare cu coronavirus a explodat la Ploiești! Ne paște carantina!
Image
Image

La Ploiești, rata de infectare la mia de locuitori a explodat, într-o singură săptămână, potrivit autorităților locale. Însuși primarul Ploieștiului, Andrei Volosevici, a anunțat în această seară că rata infectării la mia de locuitori cu domiciliul în Ploiești a crescut la 6.15. 

Primarul Ploieștiului face apel la ploieșteni să respecte regulile de protecție sanitară și de distanțare fizică în această perioadă. Din păcate, într-o săptămână  procentul de infectare cu COVID 19 la nivelul municipiului Ploiești s-a dublat de la 3.1 săptămâna trecută la 6,15 astăzi. La nivelul administrației publice locale depunem toate eforturile pentru crearea condițiilor de prevenire a răspândirii noului coronavirus. Prioritară pentru mine este sănătatea  ploieștenilor. Ca să reușim să trecem cu bine peste aceste încercări trebuie că  efortul nostru să fie comun. Cu toate acestea, nu trebuie să intrăm în panică. Fac apel la fiecare dintre dumnevoastră să respecte măsurile stabilite de autorități pentru prevenirea infectării: purtați masca, dezinfectați-vă des mâinile, evitați zonele aglomerate, respectați distanțarea fizică!”, a declarat primarul Andrei Liviu Volosevici.

Având în vedere situația critică în care se regăsesc mai multe orașe mari din România, dacă va mai crește rata de infectare, ploieștenii ar putea fi obligați să intre în carantină, în perioada următoare!