Percheziții la Penitenciarul Ploiești, în camerele unor deținuți bănuiți de trafic de substanțe psihoactive

Percheziții la Penitenciarul Ploiești, în camerele unor deținuți bănuiți de trafic de substanțe psihoactive
Image
Image

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești și procurorii D.I.I.C.O.T. - Serviciul Teritorial Ploiești, în colaborare cu reprezentanții Penitenciarului Ploiești, au efectuat în această dimineață cinci percheziții în camere de detenție din interiorul Penitenciarului Ploiești, la persoane bănuite de trafic cu produse psihoactive. Din cercetări au rezultat indicii că, începând cu luna septembrie, substanţele psihoactive ar fi fost introduse în penitenciar prin intermediul corespondenței și ar fi fost ulterior distribuite în schimbul unor sume de bani sau unor bunuri (cafea, ţigări, articole vestimentare).

Polițiștii au ridicat, în urma perchezițiilor efectuate opt coli din hârtie tip A4, trei bucăți de hârtie de diferite dimensiuni, cinci bucăți de șervețele și o bucată de hârtie de dimensiuni aproximativ 100 cm/40 cm, susceptibile a fi impregnate cu substanțe psihoactive. Toate persoanele bănuite au fost conduse la sediul D.I.I.C.O.T – Serviciul Teritorial Ploiești, pentru audieri.