Un ploieștean infectat cu Covid a plecat din secția specială a Spitalului Județean

Un ploieștean infectat cu Covid a plecat din secția specială a Spitalului Județean
Image
Image

Un bărbat din Ploiești, internat la Spitalul Județean Ploiești pe secția destinată bolnavilor infectați cu SARS Cov-2, a părăsit spitalul, pe 9 noiembrie, fără a mai reveni la unitatea medicală.
Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova au fost solicitați pentru a-l găsi pe bărbatul fugit din spital și aceștia au reușit să îl găsească, astăzi, la domiciliul din municipiul Ploiești. DSP Prahova va demara o anchetă epidemiologică. În acest caz, au fost sesizate organele de urmărire penală pentru săvârșirea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor - nerespectarea măsurii de spitalizare.