Faptul că liberalul Iulian Dumitrescu, președintele CJ Prahova, nu are habar despre proiectele pe care le “inițiază” sau, puțin mai elegant spus, vine nepregătit la ședințele deliberativului prahovean, deja nu mai reprezintă o noutate pentru cei ce își rup din timpul lor ca să participe la ședințele ordinare ale consilierilor județeni.
Pe ordinea de zi a ședinței de ieri, 24 februarie, a fost inclus, ca punct suplimentar, un proiect privind dotarea cu echipamente medicale și de protecție medicală, în vederea prevenirii extinderii infectării cu noul Coronavirus SARS-CoV-2 și tratarea pacienților contaminați, a cheltuielilor aferente și a parteneriatului pentru realizarea acestuia. Este vorba despre un proiect care poate fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare, domeniul destinat unităților medicale suport Covid sau care tratează și pacienți cu SARS Cov-2, elaborat anul trecut de funcționarii Consiliului Județean Prahova și supus aprobării consilierilor județeni în plină stare de urgență, respectiv la finalul lunii aprilie 2020.
Care este comentariul făcut de președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu, înainte de a supune aprobării proiectul de hotărâre? “Înțeleg că este un termen... Proiectul trebuie depus până pe 26 (n.n. – februarie), dacă știu eu bine...”. Știa ceva inițiatorul proiectului, președintele Consiliului Județean, Iulian Dumitrescu. Dar nu prea bine.
Chiar în proiectul de hotărâre aprobat ieri, 24 februarie, se arată, negru pe alb, istoricul acestui proiect cu finanțare externă: “Astfel, a fost adoptată Hotărârea Consiliului județean Prahova nr. 40 din data de 29 aprilie 2020, privind pregătirea și promovarea Proiectului „Dotarea unităților sanitare aflate în subordinea Consiliului județean Prahova cu echipamente medicale și de protecție medicală, în vederea prevenirii extinderii infectării cu noul Coronavirus SARS-CoV-2 și tratarea pacienților contaminați”. În acest sens, Județul Prahova a depus în cadrul Programului Operaţional Infrastructură Mare, Axa Prioritară (AP) 9 Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19, Obiectivul Specific (OS) 9.1 Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19, la data de 21 septembrie 2020, proiectul „Dotarea unităților sanitare aflate în subordinea Consiliului județean Prahova cu echipamente medicale și de protecție medicală, în vederea prevenirii extinderii infectării cu noul Coronavirus SARS-CoV-2 și tratarea pacienților contaminați”, proiect aflat în prezent în evaluare administrativă.
Astfel, pentru aprobarea proiectului, a cheltuielilor aferente și a parteneriatului pentru realizarea proiectului „Dotarea unităților sanitare aflate în subordinea Consiliului județean Prahova cu echipamente medicale și cu echipamente de protecție medicală, în vederea prevenirii extinderii infectării cu SARS-CoV-2 și tratarea pacienților contaminați, consider că este necesar și oportun adoptarea unei hotărâri în acest sens”. Semnat: președinte Iulian Dumitrescu.
Mai mult decât atât, în raportul de specialitate la proiectul de hotărâre, semnat de noul director executiv interimar al Direcției Proiecte cu Finanțare Externă, Cătălin Guran, se mai precizează: “S-a primit, prin intermediul Sistemului electronic MySMIS, o cerere de clarificări în cadrul proiectului, prin care sunt solicitate o serie de documente, completări ale aplicației de finanțare, aprobarea bugetului proiectului, precum și încheierea unui acord de parteneriat cu Spitalul Județean de Urgență Ploiești, beneficiarul de-facto al echipamentelor cuprinse în cadrul proiectului, în urma gradului ridicat de complexitate al cererii de clarificare, Consiliul județean solicitând și totodată fiindu-i aprobată prelungirea termenului de răspuns până la data de 26 februarie 2021”.
Deci, despre ce vorbim? Domnule președinte Iulian Dumitrescu, vă implorăm, măcar citiți proiectele pe care le “inițiați” și le supuneți votului consilierilor județeni! Sau nu dă bine să spuneți că este un proiect care se afla deja în evaluare și care a fost depus pentru obținerea finanțării încă dinainte ca dumneavoastră să fiți ales președinte al CJ Prahova?