Hală de prefabricate din Ceptura de Jos, cuprinsă de flăcări. Pompierii au reușit să localizeze incendiul

Hală de prefabricate din Ceptura de Jos, cuprinsă de flăcări. Pompierii au reușit să localizeze incendiul

Pompierii militari prahoveni acționează, vineri după-amiază, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la un operator economic de pe raza localității Ceptura de Jos, ce are ca obiect de activitate fabricarea prefabricatelor utilizate în construcții. Suprafața totală afectată de incendiu, din primele informații, ar fi de aproximativ 500 mp. De asemenea, cele 57 de persoane aflate în acea locație s-au evacuat până la sosirea echipajelor de pompieri. La fața locului, pentru gestionarea operativă a evenimentului, progresiv, au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Gărzii de Intervenție Urlați, Detașamentului Mizil și Detașamentelor 1 și 2 Ploiești, care intervin cu 6 autospeciale de stingere, 2 autocisterne, o autoscară, o descarcerare și un echipaj SMURD.

Pompierii au reușit să localizeze rapid incendiul și unele din forțele care au plecat spre Mizil sunt întoarse la bază. Prin intervenția lor, pompierii au reușit să salveze restul halelor ce aparțin operatorului.

Echipajul SMURD a asistat o persoană care a suferit un atac de panică, dar aceasta a refuzat transportul la spital. Cauza probabilă de incendiu va fi stabilită la finalizarea intervenției.

Tipărire